Haber Detayı
01 Eylül 2020 - Salı 09:17 Bu haber 667 kez okundu
 
ESKİSİ GİTTİ YENİSİ GELDİ
ASFALT CAMİİ ZELİHA HATUN OLDU
- Haberi
ESKİSİ GİTTİ YENİSİ GELDİ

İlçemizin asfalt kenarında bulunan tek camisi Asfalt Camii yıkılarak yeniden yapıldı. Hayırsever bir vatandaş tarafından yaptırılan caminin yeni ismi de Zeliha Hatun Vakıf Camii oldu.
Asfalt camii olarak hizmet verdiği sürede her yıl tamirat ve tadilat işi bitmeyen camiyi bir vatandaş yeniden yaptırma teklifinde bulundu. 
Teklifi değerlendiren cami idaresi ve Müftülük, hayırsever Remzi Öztürk ile mutabakat yaptı.
Geçtiğimiz yıl 26 Nisan’da temeli atılarak başlayan cami inşaatı Cami hocası Ahmet Kasal’ın gayretleri sayesinde 1 Nisan 2020 tarihinde tamamlandı. Bu süreçte içinin düzenlenmesi ve mimarisi tamamlanan cami geçtiğimiz hafta cuma namazının ardından resmen açıldı. Açılışa Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı ve İlçe Müftüsü İsmail Kutlu da katıldı.
Önceki cami 146 metrekare iken yeni caminin mimarisi 598 m2 oldu. 368 m2 iç alanı olan camide normal koşullarda 1200 kişi ibadet edebilecek. Müştemilat, cami, abdesthaneler, Kur’an Kursu bölümü, kütüphane, Gençlik Merkezi alanı olan camide abdesthanelerden sermafil bölümüne kadar 3 katlı ve çalışır 3 kapılı olarak yapıldı.
İnşaatına 3 milyon lira harcanarak yapılan caminin yapım ve diğer masraflarının tamamını Yaşar ve Zeliha oğlu Remzi Öztürk karşıladı.  
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: ESKİSİ, GİTTİ, YENİSİ, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı