Haber Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 08:58 Bu haber 773 kez okundu
 
İLÇEMİZ ORMANLARINDA BİLİNÇSİZ KESİM İDDİASI
BANAZ ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN CEVAPLANDIRILDI
- Haberi
İLÇEMİZ ORMANLARINDA BİLİNÇSİZ KESİM İDDİASI

Geçtiğimiz hafta Murat Dağındaki ağaçların bilinçsizce kesildiği iddialarına Banaz Orman İşletme Müdürlüğünden cevap geldi.

Kesimlerin kesinlikle ormanın gençleştirilmesine ve ekosistemi yenilemeye yönelik olduğu belirtildi.

Sosyal medyada ve çeşitli platformlarda ilçemiz sınırlarındaki Murat Dağında maden aranmasına yönelik bilinçsiz kesimler yapıldığı iddia edilmişti. Ayrıca ilçemizde Banaz Murat Dağıma Dokunma Platformu ve Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği (UTKGD) temsilcisi Ramazan Taylan’ın konuyu sosyal medyada paylaşması ses getirdi. Banaz Orman İşletme Müdürümüz Sayın Cihan Türkmen, konuyla ilgili bilgilendirme için basınla birlikte kendilerini makamına davet etti.

Yeşil Banaz Gazetesi haber bürosunun da hazır bulunduğu görüşmede Banaz Orman İşletme Müdürü Cihan Türkmen, Orman Ağaç Kesimleri ve Ağaçlandırma çalışmaları konusunda videolu bir bilgilendirme yaptı. Yörük şenliğinin yapıldığı Üzeyir Yaylası, Gürlek Köyü ve yeni başlayacak Bahadır köyü civarındaki kesimlerin; ormanı gençleştirme çalışması olduğunu ve 2013-2022 yıllarını planlayan "Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planına" uygun çalışıldığını söyledi.. Bu kesimlerin kesinlikle ormanın gençleştiril-mesine ve ekosistemi yenilemeye yönelik olduğunu açıkladı.. Örnekler de verdi.. ÖZELLİKLE ALTIN MADENİ İLE BU ÇALIŞMANIN BİR İLGİSİNİN OLMADIĞINI BELİRTTİ..

Ramazan Taylan, yaptığı açıklamada; “bizlere yapılan açıklamadan oldukça memnun olduk. Cihan Türkmen beyin videolu ve görsel materyallere dayalı açıklamalarının samimi olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği olarak Sırçalı Mağarasının ve Kaylı Köyü Su Kemerlerinin korunması, ormanlara çöplerin atılmaması, sedir ağaçlarının korunması konusunda yardımlarını istedik.
Diğer taraftan çoban kardeşlerimize de bir uyarımız var.. Özellikle yeni ağaçlandırma bölgelerinde hayvanlarını otlatanların dronlarla izlenip gerekli yasal cezalandırmaya gidilecektir” dedi..
 
Yeşil Banaz Gazetesi olarak ilçemize yeni atanan Banaz Orman İşletme Müdürü Cihan Türkmen'e ilçemize hoşgeldiniz der, yeni görevinde başarılar dileriz.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: İLÇEMİZ, ORMANLARINDA, BİLİNÇSİZ, KESİM, İDDİASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı