Haber Detayı
20 Ağustos 2020 - Perşembe 12:18 Bu haber 3863 kez okundu
 
MURAT DAĞINDA KAÇAK KAZI İDDİASI
- Haberi
MURAT DAĞINDA KAÇAK KAZI İDDİASI

Murat Dağı’nda bir kaç yıl önce başlatılan maden arama çalışmaları vatandaşların tepkileri sayesinde durdurulmuştu. İlk defa gazetemizin çalışmalarıyla belgelenen sondaj çalışmalarını fotoğraflarıyla belgelendirerek konuyu yayınlarımızla kamuoyuna duyurmuştuk.

Bu konuda yapılan hukuki girişimler sonucunda Danıştay, yaşam ve su kaynağı olan Murat Dağı’nda her türlü maden arama ve sondaj çalışmalarına dur demişti.

Geçtiğimiz hafta içinde bir vatandaşın çektiği görüntüler vatandaşları yine ayağa kaldırdı. Danıştay’ın red kararına rağmen Murat Dağı’nda yeni sondaj çalışmaları yapıldığı iddia edildi.
Murat Dağı ile yakın irtibatta olan özellikle Bahadır köyü sakinleri, Murat Dağı’nda bir çalışma olduğundan bihaber oldukları, köyden bir vatandaşın geniş kapsamlı bir sondaj çalışmasına devam ettiği belirtildi.
Çalışmaları fotoğraflarla belgeleyen vatandaşımız, “Danıştay’ın ret kararına rağmen dağda çalışmalar devam etmektedir. Bilmeyen vatandaşlarımızda bu paylaşacağım fotoğraflardan sonra öğrenmiş olacaklar. Maalesef ki bizim uyarı ve çırpınışlarımıza sayın köylülerimizin çoğu kısmı duyarsız kalmaktadır. Tekrar söylüyorum yarın çok geç olabilir. Suyumuz dağımız ve bitki örtümüz elimizden gittiğinde eyvah demek hiç bir işe yaramayacaktır. Doğanın bu kadar katledildiği bir zamanda yarın pişman olmamak için geç kalmayalım. Suyumuza dağımıza toprağımıza sahip çıkalım. Öncelikle gerekli hukuki yollar neyse araştırılacak ve gereken yapılacaktır. Bu süreçte de bize destek olacak köylülerimizin ve Banaz halkının yanımızda olmasını hmek istiyoruz desteklerinizi bekliyoruz” dedi.
Diğer taraftan Uşak’taki bazı hukuk ve çevre platformları kaçak çalışmalar hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıkları belirtiliyor.
Çeşitli çevrelerden resmi olarak her hangi bir sondaj çalışması yapılmasının söz konusu olmadığı bildirilirken bu çalışmanın gerçek olup olmadığının açıklığa kavuşturulması bekleniyor. Yetkililerden yasa dışı olduğu iddia edilen çalışmalara dur denilmesini istediklerini söylediler.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: MURAT, DAĞINDA, KAÇAK, KAZI, İDDİASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı